W harmonii z energią

Etykieta energetyczna to vademecum wiedzy o urządzeniu. Zawarte na niej informacje, w prosty i przystępny sposób, przeprowadzają Konsumenta przez techniczne szczegóły, jak klasa energetyczna urządzenia lub zużycie wody. Dzięki podanym na etykiecie parametrom produktu, możemy szybko dokonać porównania kilku urządzeń z tego samej grupy (np. chłodziarek lub zmywarek i podjąć decyzję o zakupie tego najbardziej energooszczędnego i sprzyjającego środowisku. Etykiety energetyczne obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Etykieta energetyczna dla chłodziarek i zamrażarek.

Chłodziarki należą do sprzętów, które w gospodarstwie domowym pobierają najwięcej energii (są stale włączone), dlatego przy ich zakupie należy zwrócić uwagę na klasę efektywności. Na etykiecie energetycznej dla chłodziarek widnieje skala od A+++, do D7 (7 klas). Te najbardziej energooszczędne są umieszczone najwyżej. Na etykiecie widnieją także informacje o pojemności użytkowej lodówki. Producenci podają je w litrach, zatem można w łatwy sposób porównać kilka różnych modeli, co umożliwi wybranie chłodziarki najbardziej odpowiadającej codziennym potrzebom. Warto także przyjrzeć się poziomowi hałasu. Ten parametr podawany jest w dB.

Kliknij, aby powiększyć.

Kliknij, aby powiększyć.

 

 

 1. Nazwa dostawcy/marka i symbol modelu
 2. Klasa efektywności energetycznej
 3. Roczne zużycie energii w KWh (na podstawie 24h testów)
 4. Całkowita pojemność przestrzeni użytkowej bez stref oznaczonych gwiazdkami
 5. Całkowita pojemność przestrzeni użytkowej na zamrożoną żywność
 6. Poziom emisji dźwięku
 7. Podstawa prawna

 

Etykieta energetyczna dla zmywarek.

Kryterium, którym należy się kierować przy wyborze zmywarki, jest pojemność znamionowa. Na etykiecie energetycznej producent podaje maksymalną liczbę kompletów naczyń, którą pomieści dana zmywarka. Wiemy, czy jest ona przeznaczona dla rodziny, czy np. dla singla. Przy zakupie, należy zwrócić uwagę na liczbę dostępnych programów. Różnią się one długością, cyklem zmywania i temperaturą. Równie ważnym parametrem jest klasa efektywności energetycznej. Ta najwyższa oznacza mniejsze rachunki za prąd i wodę. Na etykiecie podane są informacje o rocznym zużyciu prądu i wody oraz efektywności suszenia.

Kliknij, aby powiększyć.

Kliknij, aby powiększyć.

 

 1. Nazwa dostawcy/marka i symbol modelu
 2. Klasa efektywności energetycznej
 3. Roczne zużycie energii w kWh (na podstawie 280 cykli zmywania rocznie)
 4. Roczne zużycie wody w litrach (na podstawie 280 cykli zmywania rocznie)
 5. Klasa efektywności suszenia
 6. Ładowność w przeliczeniu na standardowe komplety naczyń
 7. Poziom emisji dźwięku w decybelach
 8. Podstawa prawna

1 Response

 1. W końcu ktoś przetłumaczył na polski te hieroglify producentów.

Leave a comment